facebook twitter pinterest google
Everestian

על הר אוורסט

אוורסט - ההר הגבוה ביותר בעולם

אוורסט (או צ'ומולונגמא כפי שנקרא בטיבטית) בגובה 8,848.43 מטרים הוא החלום של כל מטפס הרים, אבל ללא ספק זה האתגר הכי מסוכן וההר הקטלני ביותר על פני כדור הארץ. כן, זהו המקום הגבוה ביותר על הפלנטה שלנו והפסגה המפורסמת ביותר שכל ילד בכל מדינה יודע עליה. אבל סיפור גילויו והאנשים האמיצים שניסו להגיע לפסגתו בדרך כלל לא ידועים בציבור הרחב. אוורסט , בעל הצורה הדומה לפירמידה עקב ביתור קרחונים, מתנשא בדיוק על הגבול בין שתי מדינות אסיאתיות – סין ונפאל.

האמת המחרידה

הר זה באמת נחשב לאחד המקומות המרהיבים אך גם הטרגיים והמסוכנים ביותר בעולם. צלליתו הסלעית משכה אנשים אמיצים רבים להגיע אל הפסגה. לצערנו, רבים מהם נשארו לנצח בשלגיו ובצוקיו הסלעיים. מעל 235 מטפסים ואנשים מקומיים נהרגו בניסיון לעלות לפסגה הגבוהה ביותר של כדור הארץ, למרות שהמספר המדויק אינו ידוע עדיין, משום שלא כולם נרשמים לפני היציאה שלהם.

כמה עולה לטפס על אוורסט?

כיום, זו שאלה מאוד פופולרית, משום שכולנו יודעים, כי משלחות לגבהים אלה הן בבחינת שלם-כדי-לשחק משחק, ואתה צריך לא רק להיות מוכן פיזית ומיומן בטיפוס הרים, אלא גם שצריך להיות מוכן לשלם על זה. המחיר המינימלי הוא בערך 30,000$ אם תצא לבדך. חברות נסיעות מציעות משלחות מודרכות, והמחיר עבור השירות שלהם הוא בערך 60,000$. מחיר השירות במשלחת VIP, הכולל גישה קבועה לאינטרנט ולטלפון, יכול להגיע עד 90.000$.

עובדות על אוורסט

·         אוורסט, שהוא חלק משרשרת מאהאלאנגור, הוא 8,848 מטר גובה.

·         ההר הגעש הלא פעיל מהוואי, מאונה קיאה, מחזיק את המקום הראשון בדירוג ההרים הגבוהים בעולם, בלי לספור את פני גובה הים.

·         הוא בן מעל 60 מיליון שנים, ונוצר עקב תנועת דחיפה של לוח טקטון אחד (האינדיאן) ישר לתוך הפלטה האסיאתית. בשל פעילות טקטונית באזור, גובה אוורסט גדל בערך ברבע סנטימטר (0.25 אינץ') מדי שנה.

·         הפסגה ממוקמת ממש על קו הגבול של נפאל (בדרום) וסין (הידוע גם בשם טיבט) בצפון.

·         צ'ומולונגמא (נגזר מטיבטית) פירושו "האם קדושה של היקום".

איפה הר אוורסט ממוקם?

הר אוורסט הוא לא רק ההר הגבוה ביותר, הוא שובר שיא נוסף – הוא גם כן הגבול הגבוה ביותר בין שתי מדינות. ההר משתרע בין השטחים של סין, נפאל, אבל פסגתו ממוקמת בסין – או, ליתר דיוק, באזור האוטונומי הטיבטי. אוורסט נכלל במערכת ההרים של ההימלאיה, והוא רק אחד מתשע פסגותיו המפורסמות של גוש ההרים ההימלאיה. באופן מעניין, הרי ההימלאיה מרכיבים את שלושים ותשע הפסגות הגבוהות בעולם, לכן לאוורסט יש הרבה אחים צעירים. יחד הם יוצרים גדר בין רמת טיבט לבין תת היבשת ההודית.

עד כמה גבוה הר אוורסט?

תארו לעצמך שאתה חיי בעולם שבו אין את הר אוורסט, הוא עדיין לא נודע, ובבית הספר המורה שלך אומר לך כי ההר הגבוה ביותר הוא משהו שנקרא קנגצ'נג'ונגה, או דהאולאגירי, למשל. אך אפילו במאה ה-20 החברה הייתה בטוחה כי הנקודה הגבוהה ביותר על הפלנטה שלנו הייתה הכל חוץ מאוורסט. רק בשנת 1852 הר אוורסט נודע להיות ההר הגבוה ביותר בעולם. גובהו של ההר הוא 8,848 מטר מעל פני הים, וגדל מדי שנה בכ-4 מילימטרים, בשל תנועת הלוח (הטקטוני). יתר על כן, רעידות אדמה בנפאל יכולות להזיז את הר אוורסט ואפילו לשנות את גובהו. ומדענים מודרניים ממשיכים להוכיח כי לא המדידות של סין וגם לא של נפאל הן האמתיות. צ'ומולונגמא ממשיך לגדול. הפלטות היבשתיות לא יציבות עדיין, הן כל הזמן דוחפות את אוורסט גבוה יותר.

מחנות בבסיס אוורסט

כפי שכבר הוזכר, יש שתי חלופות עבור מי שמעז לטפס על אוורסט - או שילך לסין, או שיכבוש את הגבעה הענקית מן הצד נפאלי של ההר. כדי שתתרגל למזג האוויר ולתנאי אקלים הספציפיים בגובה כזה בשני הטיפוסים,  ישנם שני מחנות בבסיס ההר, שבהם כולם, כל תייר שמתכנן לעלות עוד יותר, מחויב לבלות הרבה זמן, כדי שהגוף יוכל להתרגל לתנאים כאלה ולמנוע מחלת גבהים. בשני המחנות ישנם רופאים, שיכולים לייעץ למטפסים לפני הטיפוס. השהות  במחנה, כנדרש, מסייעת למטפסי ההרים להפחית את הסיכון האפשרי של בעיות בריאותיות, הקשורים לשינוי הלחץ ולמחלת גבהים.

כמה זמן לוקח בדרך-כלל כדי לטפס על הר אוורסט?

בוודאי שלטפס לגג העולם אין פירושו ללכת מספר ימים דרך מדרונות המושלגים והציוריים. עבור מטפסים לא מיומנים, עבור אנשים עם סיכון מינימלי של מחלה כלשהי, תקופת הסתגלות בגובה ממוצע (במחנה הבסיס, גובה - 5100 מטרים) יכול להיות במקרים מסוימים 30-40 יום. במהלך כל החודש אתה תהיה מוקף בבני השרפה המקומיים ובעמיתים שלך, עד שהגוף שלך מתרגל ללחץ האוויר ולחוסר החמצן. רק אז אתה יכול להמשיך לטפס. בממוצע, כאשר מדובר על יעדי תיירות, הטיפוס כולו, מהגעתך לקטמנדו ועד לסיום השלב על הנקודה הגבוהה ביותר בעולם, לוקח כ- 60 יום. כאשר הכל מוכן, זה לוקח בערך 7 ימים להגיע לפסגה  מן המחנה בבסיס ההר. אחרי זה תצטרך בערך 5 ימים לרדת בחזרה למחנה.

האדם הראשון לטפס על הר אוורסט

בשנת 1953, כאשר קרה אירוע יוצא דופן זה עבור כל האנושות, סין סגרה את אוורסט לכלל הביקורים, והותר לקהילה העולמית רק משלחת אחת בשנה. יחד, כשהם מתייסרים כל הזמן מרוחות החזקות, שבגללם הם לעתים קרובות היו צריכים להישאר במקום אחד במשך כמה ימים, נורגיי והילרי טיפסו על גג העולם. אדמונד הילרי הקדיש את ההישג שלו להכתרתה של המלכה אליזבת השנייה, והייתה זו המתנה הטובה ביותר עבור אירוע אבן דרך זה בבריטניה. למרות שהילארי ונורגיי בילו בפסגת ההר רק 15 דקות, 15 דקות האלה היום  שוות לצעד הראשון של האדם על הירח.

סרטונים

תמונות

Photo: prudek, bbbbar, blasbike, kiwisoul, muha04, OSHI, v.apl / depositphotos.com

top