facebook twitter pinterest google
Everestian

O Mount Everest

Také znám jako: Sagarmāthā (Nepal), Chomolungma (Tibet, Čína)
Výška: 8,848 m
Lokace: Nepal, China (Tibet)
Prvně zdolán: 29 May 1953 (Tenzing Norgay a Edmund Hillary)
Nejpopulárnější cesta: South Col (Nepal)
Pohoří: Himaláje
WGS84: 27° 59′ 17″ N, 86° 55′ 31″ E

Everest – Nejvyšší hora světa

Everest, či Chomolungma, je se svými 8848,43 metry snem každého horolezce. Je ovšem také tou nejnebezpečnější horou ke zdolání, na které skončil život spousty špičkových horolezců. Ano, je tou nejvyšší a nejznámější horou na naší planetě, o které ví každé dítě. Příběh o jejím objevu a o prvním zdolání ovšem moc lidí nezná. Se svojí pyramidovou strukturou se nachází přímo na hranici mezi Čínou a Nepálem.

Infografika

Šokující pravda

Tento vrchol se opravdu bere jako jeden z těch nejkrásnějších ale také nejtragičtějších a nejnebezpečnějších míst na světě. Kamenná silueta této hory přilákala mnoho odvážných a kurážných horolezců, kteří se pokusili o její zdolání. Bohužel mnozí z nich na zasněžených pláních zůstali ležet na věčnost. Přes 235 horolezců a místních obyvatel zemřelo při pokusu o zdolání tohoto vrcholu. Přesné číslo ovšem není známo, jelikož se ne každý po příjezdu registruje.

Co znamená vylézt Everest?

Dnes je to vcelku populární otázka, jelikož všichni víme, že tyto vysokohorské expedice nepatří k těm levnějším. Nepotřebujete tedy jen dobrou kondici a horolezecké zkušenosti, nýbrž i spoustu peněz. Minimální cena je 30.000 dolarů, pokud jdete sami. Cestovní společnosti nabízejí expedice s průvodcem a cena se v tomto případě pohybuje okolo 60.000 dolarů. VIP expediční služby, které zahrnují konstantní připojení k internetu a k mobilní síti se často vyšplhají až na 90.000 dolarů.

Fakta o Mount Everest

  1. Everest, část Mahalanguru, je 8848 metrů vysoký.
  2. Aktivní vulkán na Havaji, Mauna Kea, je nejvyšší horou světa, pokud nepočítáme mořskou hladinu.
  3. Je přes 60 milionů let starý a vytvořil se díky tlaku jedné z tektonických desek (Indické), která se srážela s tou Asijskou. Díky tektonické aktivitě v regionu roste Everest o čtvrt palce každý rok.
  4. Vrcholek se nachází na hranici Nepálu a Číny (Tibetu)
  5. Chomulungma (z Tibetštiny) znamená svatá matka vesmíru.

Kde se Mount Everest nachází?

Mount Everest není jen tou nejvyšší horou, ne ne ne. Drží ještě další rekord – tvoří nejvyšší hranici mezi dvěma státy. Hora se rozkládá mezi územím Číny a Nepálu, ale vrcholek se nachází v čínském (nebo spíše tibetském autonomním) regionu. Everest je součástí Himalájí a tvoří jeden z devíti vrcholů tohoto masivu. Celkově pohoří zahrnuje třicet devět nejvyšších vrcholků světa, takže má Everest spoustu mladších sourozenců. Společně vytváří něco jako ohradu mezi Tibetskou plošinou a Indickým subkontinentem.

Jak vysoký je Mount Everest?

Představte si, že žijete ve světě, kde není žádný Mount Everest. Ve světě, kde se stále ještě neobjevil a kde vám učitel vykládá, že nejvyšší hora je nějaká Kangchenjunga či Dhaulagiri. Dokonce i přes větší část 20. století si naše společnost byla jista, že nejvyšší hora je cokoliv, jen ne Everest. Everest získal své prvenství až v roce 1852. Celková výška Everestu je 8848 metrů nad mořem. Každý rok se zvedá o asi 4 milimetry. Kromě toho mohou s Everestem pohnout i zemětřesení v Nepálu. Vědci také potvrzují, že ani Nepálská a ani Čínská měření nejsou správná. Kontinentální desky se také nezastavily a Everest díky nim stále roste.

Tábory na Everestu

Pro kohokoliv, kdo si troufl vystoupat na Everest, existovaly a stále existují dvě varianty – buďto pojedete do Číny, a nebo horu zdoláte z Nepálské strany. K přizpůsobení se zdejšímu podnebí existují dva základní tábory, ve kterých každý turista musí vyčkat určitou dobu. V obou táborech operují doktoři, kteří mohou turistům poskytnout spousty rad ještě před výstupem. Vyčkání v kempu po delší dobu snižuje riziko, že se objeví zdravotní problémy.

Jak dlouho trvá celkový výstup na Everest?

Samozřejmě, že výšlap na nejvyšší vrcholek světa není procházkou po krásných a klidných zasněžených pláních. V základním táboře budete muset zůstat klidně i 30-40 dnů, během kterých budete obklopeni šerpy a vašimi kolegy. Šplhat můžete začít až tehdy, kdy si vaše tělo zvykne na nedostatek kyslíku. Průměrně celý výstup zabere okolo 60 dnů. Z tábora se na vrchol dostanete za 7 dní. Poté se z vrcholu do tábora dostanete za asi 5 dní.

První člověk na Everestu

V roce 1953 se stalo něco úžasného. Čína Everest uzavřela a světová komunita tak mohla na Everest vyslat jen jednu expedici ročně. Společně tak Norgay a Hillary, bičováni silným větrem, vyšplhali na střechu světa. Díky svému úspěchu byl Edmund Hillary pasován královnou Alžbětou II. I když Hillary a Norgay na vrcholku pobyli jen 15 minut, těchto patnáct minut se dá dnes srovnat s prvními kroky na měsíci.

Videa

Fotografie

Fotografie: prudek, bbbbar, blasbike, kiwisoul, muha04, OSHI, v.apl / depositphotos.com

Sdílet!

Autor: Michael Himmel
Horal, dobrodruh, cestovatel. Pracoval jako profesionální fotograf a žurnalista. Navštívil více než 50 různých zemí. Vylezl na Mount Everest a další hory. Rád prozkoumává nové země a oblasti a poté o svých dobrodružstvích přednáší a píše.

top