facebook twitter pinterest google
Everestian

Pierwsza osoba, która wspięła się na Mount Everest

Mimo, że pierwszym człowiekiem na szczycie świata był Edmund Hillary, to jeszcze przed nim odbyło się wiele prób zdobycia Everestu. W latach dwudziestych specjalna wyprawa nowo utworzonego Komitetu Mount Everest ustalała najbardziej dogodne trasy, a członkowie tych wypraw byli pierwszymi, którzy postawił stopę na "świętej górze", którą jest Everest dla mieszkańców. I jeszcze dwie zupełnie różne osoby, Sir Edmund Hillary, Nowozelandczyk i Nepalski alpinista Tenzing Norgay, wspólnie przez wspinaczkę na południowej trasie, w końcu dotarli w miejsce, gdzie jeszcze żaden człowiek nie postawił stopy..

W 1953 roku Chiny zamknęły Everest dla wszelkich odwiedzających, a światowa społeczność miała pozwolenie na tylko jedną wyprawę w roku. Razem, nieustannie dręczeni przez silne wiatry, z powodu których często musieli przebywać w jednym miejscu przez kilka dni, Norgay i Hillary wspięli się na dach świata. Swoje osiągnięcie Edmund Hillary zadedykował koronacji Królowej Elżbiety II i to był najlepszy prezent wręczony z tej okazji w Wielkiej Brytanii. Hillary i Norgay choć spędzili na szczycie góry zaledwie 15 minut, to te 15 minut dzisiaj jest porównywalne do pierwszego kroku na Księżycu.

Najmłodszą osobą, która kiedykolwiek wspięła się na szczyt był uczeń ósmej klasy z Kalifornii i miał on tylko 13 lat kiedy tego dokonał. Nepalska 15-letnia dziewczynka Ming Kipa Shira była drugą najmłodszą osobą, która zdobyła Everest w 2003 roku. Najstarszym człowiekiem, który stanął na Everest, był 80-letni Miura Yiuchiro z Japonii, a najstarsza kobieta, która weszła na szczyt Everest to Tamae Watanabe z Japonii, która dokonała tego w wieku 73 lat.

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, to na pewno POKOCHASZ to: Niesamowite zdjęcia, oszałamiające historie, urokliwe miejsca
Dzielić się!


Szybka nawigacja:
  • top