facebook twitter pinterest google
Everestian

Ile kosztuje wejście na Mount Everest?

W dzisiejszych czasach jest to bardzo popularne pytanie. Jak wszyscy wiemy, wyprawy wysokogórskie są dość drogie i trzeba być przygotowanym nie tylko fizycznie i specjalistycznie, ale także trzeba być gotowym na wydanie pewnej sumy pieniędzy. Minimalna cena to około $30.000 tysięcy (Dolarów) jeśli podróżuje się na własną rękę. Biura podróży oferują wyprawy z przewodnikiem, a cena za ich usługi to około $60.000 tysięcy. Wyprawa z usługą VIP, która obejmuje stały dostęp do Internetu i telefonu to wydatek w wysokości około $90.000 tysięcy. Ogólnie rzecz biorąc, wszystko to zależy od przewodnika oraz liczby i jakość usług zawartych w pakiecie. Przy wyborze przewodnika i firmy, z którą chcemy współpracować ważne jest, aby wziąć pod uwagę nie tylko cenę i nazwę operatora czy biura podróży. Zawsze warto jest sprawdzić, czy lot jest wliczony w cenę wyprawy oraz poszukać jak najlepszej oferty. Ponadto, zaleca się aby sprawdzić, czy usługa Shepra (firma świadcząca szeroko pojmowane usługi wysokościowe) jest również uwzględniona. Jest to ważne, ponieważ czasami trzeba zapłacić firmie Shepras kiedy znajdujemy się już w bazie, więc aby uniknąć nieoczekiwanych niespodzianek zawsze lepiej jest zwrócić uwagę na szczegóły zawieranej umowy.

Dlaczego tak drogo?

Rząd Nepalu nanosi obowiązkową opłatę na wszystkich cudzoziemców, którzy chcą wspiąć się na Mount Everest. W zależności od wielkości grupy i okres czasu cena może wahać się od $11000 do $25000 tysięcy dolarów.

Wielu czytelników jest teraz oburzonych: "Co za zdzierstwo!", ale z drugiej strony, pomyśl sam. Nawet przy tych cenach na stokach jest ponad 200 martwych ludzi i dziesiątki ton śmieci. Wyobraź sobie co by się stało, gdyby ta opłata nie istniała. Liczba wspinaczy wzrosłaby dramatycznie, a Everest stałby się czymś pomiędzy wysypiskiem śmieci a kostnicą.

Kolejną ważną rzeczą jest zestaw niezbędnego sprzętu, który również kosztuje bardzo dużo pieniędzy. Wydatki na usługi przewodników, wspinaczy i Szerpów (lud tybetański zamieszkujący Himalaje) często zależą od wielkości grupy, więc zmieniają się one z roku na rok.

Kochasz góry? Sprawdź to: TOP 10 najbardziej niesamowitych gór świata

Dzielić się!


Szybka nawigacja:
  • top