facebook twitter pinterest google
Everestian

Jak wysoki jest Mount Everest?

Wyobraź sobie, że żyjemy w świecie, gdzie nie ma Mount Everest, jest to góra wciąż nieodkryta, a w szkole nauczyciel mówi, że najwyższa góra to na przykład Kangchenjunga lub Dhaulagiri. Nawet w XX wieku społeczeństwo było przekonane, że najwyższy punkt na naszej planecie to wcale nie Everest. Dopiero w 1852 roku Mount Everest został ogłoszony najwyższą górą świata. Wysokość Everest to 8,848 metrów nad poziomem morza, a co roku zwiększa się ona o około 4 mm, ze względu na ruchy płyt. Ponadto, trzęsienia ziemi w Nepalu mogą poruszyć górą, a nawet zmienić jej wysokość. Współcześni naukowcy nadal dążą do udowodnienia, że pomiary dokonane przez Chiny i Nepal nie są prawidłowe. Czomolungma nadal rośnie. Płyty kontynentalne nie stoją w miejscu, ciągle wypychają Everest w górę.

To ciekawe, że dokładna wysokość Everestu jest wciąż przedmiotem sporu. W 1856 roku, kiedy Brytyjskim odkrywcom udało się pierwszy raz zmierzyć wysokość góry przy pomocy teodolitu, miała ona wysokość 8.840 m. Obecnie oficjalna wysokość Everestu wynosi 8.848 m. Aby wyobrazić sobie jak wysoki jest Everest, wystarczy pomyśleć, że jego szczyt będzie położony tuż poniżej zwykłego poziomu przelotowego odrzutowca. Dlatego nic dziwnego, że na tej wysokości nie żyją zwierzęta. Dzieje się tak z powodu niskiego ciśnienia i rozrzedzonego powietrza o niskiej zawartości tlenu. Co ciekawe, Everest jest domem dla jednego rzadkiego rodzaju pająka, który kryje się w szczelinach. Ten czarny skaczący pająk żywi się zmrożonymi owadami, które przywiał wiatr i masy śniegu.

"Okolica"

Mówiąc o masywie Everest, składa się on z kilku odrębnych szczytów, takich jak Changtse, który ma 7.580 metrów wysokości, Nuptse 7,855 m i Lhotse 8,516 m. Dawniej bardzo trudno było zmierzyć dokładną wysokość góry, ponieważ urządzenia zwane teodolitami ważyły ponad 500 kg i wymagały od 10 do 15 osób, aby je przemieścić. Ludzie przeprowadzili wiele prób zmierzenia dokładnej wysokość Everestu, co ostatecznie udało się właśnie w 1949 roku.

Najbliższe miejsce na drodze do szczytu, gdzie mieszkają ludzie to Klasztor Rongbuk. Jest to świątynia Buddyjska, założona w 1902 roku, która niedawno została odbudowana po całkowitym zniszczeniu w 1970 roku podczas walk cywilnych w tej okolicy. W dzisiejszych czasach jest to naprawdę ostateczny obóz bazowy dla alpinistów. W Klasztorze Rongbuk można zatrzymać się w hotelu i zjeść w małej restauracji.

O wysokości

Przez prawie trzysta lat, najwyższym znanym punktem na Ziemi był Chimborazo, wulkan w Andach. Jego wysokość to "tylko" 6,267 metrów. W XIX wieku przekonanie to zostało obalone, ponieważ odkryto nowego zwycięzcę - górę Nanda Devi w Indiach o wysokości 7,816 metrów. To może brzmieć jak żart, ale dziś Nanda Devi znajduje się daleko, bo na 23 miejscu na liście najwyższych gór świata. Jednak istnieje też pewien powód, dla którego te "dzieci" zostały uważane jako najwyższe - cały region Nepalu, który stanowi "dach świata" był odizolowany przez długi czas.

Interesujące fakty, które warto wiedzieć

Mount Everest jest oficjalnie uznane za jedną z najbardziej zanieczyszczonych gór na świecie, ze względu na brak infrastruktury i napływ śmieci zostawionych przez turystów, począwszy od zwykłych opakowań po żywności, kończąc na butlach z tlenem i starych urządzeniach, które są porzucane i gromadzone przez dziesięciolecia na tej świętej górze, która znaczy tak wiele dla społeczności lokalnej.

Bardzo interesujące jest to, że nawet dziś naukowcy nieustannie znajdują pozostałości życia morskiego, które zachowały się w skałach sprzed 450 milionów lat. Są to pamiątki z czasów, kiedy powierzchnia Mount Everest znajdowała się pod poziomem morza, i to pomimo faktu, że Himalaje powstały zaledwie 60 milionów lat temu. A jeśli mówimy o faktach dotyczących ludzi, to na przykład, na pytanie, kto odwiedził szczyt Everestu więcej razy niż ktokolwiek inny? Odpowiedź brzmi, to dwaj sherpowie - Apa Sherpa i Tashi Purba, którzy cieszyli się widokiem najwyższego z krajobrazów aż 21 razy.

Zgony

Niestety, Mount Everest jest bardzo trudnym szczytem do zdobycia, a więc jest także jednym z najniebezpieczniejszych miejsc na świecie, a niskie temperatury i poziom tlenu w powietrzu oraz niebezpieczne lawiny odebrały życie wielu lokalnych mieszkańców i odważnych alpinistów. Największa tragedia w historii Everest miała miejsce w 2014 roku, kiedy ogromna lawina zabiła 16 lokalnych Nepalskich przewodników. Stało się to w pobliżu jednej z baz. Drugi najbardziej tragiczny wypadek miał miejsce w 1996 roku, kiedy około 15 osób zginęło podczas próby zejścia ze szczytu świata.

Ci ludzie zmarli z powodu różnych przyczyn. Niektórzy - z powodu niewłaściwego sprzętu, braku tlenu w butli gazowej, lub nieoczekiwanej śnieżycy, która uniemożliwiła grupie powrót na czas do punktu startowego. Był to 2 najliczniejszy wypadek w tym miejscu. Trzecie najbardziej tragiczne wydarzenie na Mount Everest miało miejsce w 2012 roku, kiedy 11 osób pozostało już na zawsze w drodze na szczyt. Ogólnie rzecz biorąc, na Everest znajduje się około 200 ciał, a dokładna ich liczba wciąż pozostaje niewiadomą. Ciała zmarłych zakopane są w śniegu i skałach Everestu. Lawiny i upadki są najczęstszą przyczyną śmiertelnych wypadków na tej niesamowitej górze.

Kochasz góry? Sprawdź to: TOP 10 najbardziej niesamowitych gór świata
Dzielić się!


Szybka nawigacja:
  • top