facebook twitter pinterest google
Everestian

Mount Everest- Fakty

 1. Everest, jest częścią łańcucha Mahalangur o wysokości 29,035 stóp (co równa się 8848 metrom).
 2. Nieaktywny wulkan znajdujący się na Hawajach, Mauna Kea, zajmuje pierwsze miejsce w rankingu najwyższych gór świata, nie licząc wielkości względem poziomu morza.
 3. Wulkan Mauna Kea liczy ponad 60 milionów lat i powstał w wyniku ruchu pchającego jednej płyt tektonicznych (Indyjskiej) na płytę Azji. Ze względu na aktywność tektoniczną w regionie Everest staje się o ćwierć cala (0.25")-(0.635 cm) wyższy każdego roku.
 4. Szczyt położony jest na granicy Nepalu (na południu) i Chin ( Tybet) na północy.
 5. Czomolungma (nazwa pochodząca z Tybetu) oznacza „świętą matkę wszechświata”.
 6. Aby utrzymać ciepło, alpinistom zaleca się stosowanie tlenu w wyższych partiach góry. Jeśli chodzi o jedzenie, wspinacze muszą jeść dużo ryżu i makaronu, ponieważ zużywają ogromne ilości energii podczas zbliżania się do szczytu. Mimo to, średnio, alpiniści spalają ponad 10,000 tysięcy kalorii dziennie, a podczas zbliżania się do szczytu ta liczba się podwaja. Ogólnie, wspinacze zwykle tracą od 10 do 20 funtów (około 5-10 kg) wagi podczas całej wyprawy.
 7. W całej historii, potwierdzono zaginięcie 282 osób (w tym 169 zachodnich turystów i 113 Szerpów) na Mount Everest w latach 1924 do sierpnia 2015 roku. Mówiąc o zgonach i ich przyczynach, 102 alpinistów zginęło podczas próby zdobycia szczytu bez wykorzystania dodatkowego tlenu. Większość zwłok do tej pory znajduje się na śnieżnych zboczach góry, choć Chiny zgłaszały potrzebę usunięcia ciał. Główną przyczyną śmierci są upadki. Kolejno: lawiny i ekspozycja ciała na złe warunki pogodowe oraz choroba wysokościowa.
 8. Najmłodszą osobą, która kiedykolwiek weszła na szczyt jest Amerykanin Jordan Romero. Jordan miał wtedy 13 lat i dokonał tego 23 maja 2010 roku (od strony północnej).
 9. 14 alpinistów przeszło z jednej strony na drugą.
 10. Wiatr na Everest może wiać z prędkością ponad 200 mph (ponad 321 km/h).
 11. Wejście na Mount Everest trwa około 40 dni, ponieważ nasze ciało potrzebuje czasu, aby przyzwyczaić się do dużej wysokości.
 12. Pierwszym wspinaczom, którym udało się wejść na szczyt Mount Everest bez użycia tlenu w butlach był zespół Reinholda Messnera i Petera Habler (Włochy) w 1978 roku. Później, za ich przykładem, 193 alpinistów również zdobyło szczyt bez użycia uzupełniającego tlenu (to około 2,7% wszystkich wejść na szczyt). Ogólnie rzecz biorąc, na szczycie Everestu jest około 66% mniej tlenu w każdym oddechu, niż na wysokości poziomu morza.
 13. Do tej pory odnotowano ponad 7,000 tysięcy prób wejścia na szczyt Everestu, prowadzonych przez wszystkie zgłoszone trasy przez ponad 4,000 tysiące różnych osób.
 14. Najstarsza osoba, która zdołała zdobyć Mount Everest to Miura Yiuchiro (z Japonii), mająca 80 lat, 23 maja 2013 roku.
 15. Istnieje 18 różnych oficjalnych tras wspinaczkowych na szczyt Everestu.
 16. Pierwsza kobieta, która weszła na szczyt Everestu, to Japońska alpinistka Junko Tabei (w 1975 roku).
 17. Aby zapobiec upadkowi, alpiniści używają lin nylonowych (o średnicy 10 mm). Aby zapewnić sobie pomyślną drogę na szczyt alpiniści noszą kolce na butach sportowych, które nazywane są rakami. Poza tym, wykorzystują czekany, które pomagają zatrzymać się, jeśli spada się po skalistej i oblodzonej nawierzchni. Jeśli chodzi o ubrania, to są one grubymi kombinezonami wypełnionymi gęsimi piórami.
 18. Sherpa to ogólna nazwa ludzi, którzy mieszkają w zachodniej części Nepalu. Pierwotnie emigrowali oni od strony Tybetu, a działo się to kilka wieków temu. Ludzie Sherpa pomagają alpinistom przewieźć żywność, namioty i dostarczają produkty do obozów przejściowych znajdujących się w obozach bazowych.
 19. Alpiniści zaczynają używać tlenu z butli na wysokości 7925 m (26,000 tysięcy stóp), ale to sprawia, że czują różnice mniejszą tylko o 915 m. Ogólnie rzecz biorąc, na wysokości 8230 mnpm, alpiniści będą czuć się jak na wysokości 7315 m nad poziomem morza, co nie jest znaczącą różnicą.
 20. Temperatura może spaść nawet do -62C.

Historia

Everest stworzyła Ziemia, około 60 milionów lat temu. Góra ma dość długą historię "pierwszych wspinaczy", począwszy od pierwszej nieudanej próby w 1921 roku Brytyjskiej ekspedycji George'a Mallory'ego i Guy'a Bullock'a, po pierwszych ludzi na szczycie w 1953 roku, którymi byli dzielni alpiniści Edmund Hillary i Tenzing Norgay i aż do dziś, gdy, na przykład, w dniu 23 maja 2013 roku Yuichiro Miura w wieku osiemdziesięciu lat stała się najstarszą osobą która weszła na Mount Everest. Ale najwyższy szczyt na świecie jest nie tylko punktem zwiedzania lub wyzwaniem dla wspinaczy. To również dom dla górali, czyli ludzi Sherpa, którzy mieszkają tam już od ponad 500 lat. Ten mały naród to najlepsi przewodnicy i tragarze dla turystów, jak również profesjonaliści, którzy zdecydowali się igrać ze śmiercią i wspinać się na najwyższą i najtrudniejszą do zdobycia na naszej planecie górę.

Kochasz góry? Sprawdź to: TOP 10 najbardziej niesamowitych gór świata
Dzielić się!


Szybka nawigacja:
 • top