facebook twitter pinterest google
Everestian

Obozy bazowe na Mount Everest

Dla każdego, kto ośmieli się wspiąć na Mount Everest istnieją, jak już wspomniano wcześniej, dwie możliwości - albo udać się do Chin, albo zdobyć gigantyczne wzgórze po Nepalskiej stronie góry. Aby przyzwyczaić się do specyficznej pogody i warunków klimatycznych na takiej wysokości, istnieją dwa obozy bazowe, gdzie każdy turysta, który planuje dalszą wspinaczkę jest zobowiązany do poświęcenia sporej ilości czasu, aby ciało mogło się przyzwyczaić do panujących warunków i zapobiec chorobie wysokościowej. W obu obozach znajdują się lekarze, którzy udzielą fachowych rad przed wejściem na szczyt. Przebywanie przez jakiś czas, zgodnie z wymogiem, w obozie bazowym pomaga alpinistom zmniejszyć potencjalne ryzyko problemów zdrowotnych, związanych ze zmianą ciśnienia i chorobą wysokościową.

Obóz Południowy znajduje się w Nepalu, a Północny - na terytorium Tybetu (Chiny). Pomimo faktu, że do północnego obozu w letnie dni można dojechać samochodem, to bardziej popularny jest obóz na południowej stronie. Oczywiście, wszyscy mieszkańcy okolicznych wiosek, którzy wcześniej zajmowali się rolnictwem i hodowlą bydła w pełni koncentrują się na zapewnieniu gościom wszystkiego czego potrzebują - pomagają wnieść na górę ekwipunek, oferują żywność i wodę, a także wiele innych produktów. Oprócz powyższych dwóch obozów na drodze do Everest istnieje kilka innych, przed i za tymi obozami, ale są one przeznaczone dla tych, którzy naprawdę postanowili dostać się na najwyższy punkt Himalajów, a nie tylko „pospacerować”.

Dostawa artykułów do południowego obozu bazowego to praca Szerpów i tragarzy, ponieważ nie ma tam żadnych środków transportu, aby dostarczyć żywność i lekarstwa, a także inne niezbędne rzeczy. Najpopularniejszą metodą transportu jest wykorzystanie zwierząt np. jaków, które są zwierzętami lokalnymi, zdolnymi do przenoszenia ciężkich bagaży.

Wspinaczka

Jeśli uważasz, że każdy może wspiąć się na Mount Everest, nawet jeśli bardzo tego chce, to jesteś w błędzie. Po pierwsze, jest to bardzo kosztowne, bo wymaga około 60 000 tysięcy dolarów. Wchodzenie na najwyższy szczyt świata nie jest taką świetną zabawą, nie jest to proste i przyjemne. Jest to wielkie wyzwanie i śmiertelne niebezpieczeństwo. Co roku kilku turystów umiera próbując zdobyć tego skalistego giganta- jedni spadają do przepaści lub szczelin pomiędzy lodowcami, niektórzy nie wytrzymują działania skrajnie niskich temperatur, a inni dostają choroby wysokościowej.

Oczywiście, podczas podjęcia takiego wyzwania profesjonalista potrzebuje ogromnej ilości specjalistycznego sprzętu - butów, ubrań, narzędzi i elektronicznych gadżetów, a także dużego zespołu ekspertów towarzyszących mu oraz wieloletniego doświadczenia we wspinaczce na inne szczyty. Ale jeśli mówimy o samym procesie, to oczywiście jest on bardzo fascynujący. Niezależnie od tego, którą drogę wybierzesz, wskazane jest, aby podróżować w towarzystwie Sherpa. Dziś region Himalajów jest domem dla około 3,000 tysięcy Sherpów, a wszyscy z nich to pierwszej klasy przewodnicy, tragarze oraz zdobywcy szczytów. W skrócie, Górale. Jeśli widzieliście słynną fotografię pierwszych ludzi na Mount Everest, to zrozumiecie, jak niewyobrażalne jest to uczucie. W słowach Tenzing Norgay, "Chciałem skakać, tańczyć, to było najlepsze uczucie w moim życiu, stałem przed całym światem".

Najpopularniejszym sezonem na zdobywanie Everestu jest wiosna. Jesienne wyprawy są mniej powszechne. Obecnie najbardziej popularny sposób wspinaczki na Mount Everest odbywa się w towarzystwie przewodnika. Profesjonalny przewodnik to gwarancja wybrania najbardziej niezawodnej drogi na szczyt, poza tym, zawsze może poinstruować nas co robić jeśli wydarzy się coś nieprzewidzianego i zawsze będzie z grupą. Poza tym, przewodnik z wyprzedzeniem wyjaśni wszystko co należy wiedzieć przed rozpoczęciem wspinaczki, pomoże wybrać potrzebny sprzęt i sprawdzić kondycję fizyczną, a także stan zdrowia uczestników.

Plan

Pierwszym krokiem, aby wspiąć się na Everest jest doskonała kondycja fizyczna i odpowiednie doświadczenie we wpinaniu się po górach, ponieważ proces ten jest ryzykowny oraz niebezpieczny i wymaga pewnych specjalistycznych umiejętności. Wyprawa rozpoczyna się w jednym z obozów bazowych (Północnym lub Południowym), w zależności od planu wspinaczki. Następnie uczestnicy spędzają trochę czasu (około tygodnia) w obozie bazowym znajdującym się na wysokości około 5.000 tysięcy metrów. Tutaj ochotnicy mogą porozmawiać z doświadczonymi przewodnikami, sprawdzić swój stan fizyczny i odpocząć przed wspinaczką na Mount Everest. Następnie, alpiniści zaopatrywani są w żywności, niezbędne artykuły i tlen oraz sprawdzają cały sprzęt, który zabierają ze sobą na szczyt. Za dodatkową opłatą grupa może zamówić Shepra Assistance (Pomoc Shepra), co oznacza, że będzie on niósł cały dodatkowy tlen za nich.

Kochasz góry? Sprawdź to: TOP 10 najbardziej niesamowitych gór świata
Dzielić się!


Szybka nawigacja:
  • top